DOĞRU CİLT BAKIMI HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

DOĞRU CİLT BAKIMI HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

Cilt bakımı konusunda hepimizin ortak amacı sağlıklı, ışıldayan, pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olmak. Fakat bu konuda en büyük hatamız cilt bakımımızı kulaktan dolma bilgilerle yapıyor olmamız. Öncelikle her kişinin cilt yapısı birbirinden farklıdır ve doğru cilt bakımı için  kendi cilt tipimize uygun ürünlerle cilt bakım rutinimizi tamamlamamız. Bu nedenle çevrenizdeki kişilerin cildine iyi gelen ürünler sizin cildinizde etkisini göstermeyebilir. Cilt tipiniz ve yapınız hakkında en doğru bilgiyi almak için bir dermotologdan yardım alarak işe başlayabilirsiniz. Yazımızın devamında cildimiz için doğru olduğunu düşündüğümüz yanlışlara yer verdik. Yanlış bakım rutininizi düzeltmek için okumaya devam edin.

Bir çok kişiye göre yağlı ciltler nemlendirici kullanmamalı. Fakat bu bilgi yanlış. Nemlendirici, sağlıklı cilt hücrelerinin korunması için önemli bir bileşendir. Cildinizin hangi tipte olursa olsun suyla temasından sonra kurur ve kuruyan cilt daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu noktada bilmemiz gereken en önemli bilgi cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmanız gerektiği. Eğer cildiniz yağlı ise su bazlı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Değişen mevsim koşullarında cilt bakımınızıda aynı şekilde yapmamanız gerekir. Bazı cilt tipleri yazın yağlanırken kışın daha çok kuruyabilir. Bu nedenle mevsim değişikliklerinde cilt bakım rutininizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Yaşımız arttıkça cildimizde kırışıklıklar meydana geliyor ve kırışıklıklar görünce yaşlanma karşıtı ürünler kullanmaya başlıyoruz. Fakat cildimizin bozulmasını engelllemek için genç yaşta yaşlanma karşıtı ürünler kullanılmaya başlanmalı. Bu cildinizi korumanıza yardım edecek.

Güneşin zararlı etkileri kışında cildinize etki ediyor.  Biz görmüyor olabiliriz fakat güneşin yaydığı UVA  ışınlarının tüm yıl boyunca etki ettiğini unutmamak gerekir.  Sadece yazın güneş kremi kullanmamız gerekir algısı tamamen yanlış. Bu nedenle güneş kremi uygulamanızı yalnızca yazın değil kışında sürdürmeniz gerekir.

Cilt temizliğinizde yanlızca su ve sabun kullanmanın yeterli olduğunu  düşünüyorsanız hemen kendinize cilt temizlecilt temizleyici bir ürün almanızı tavsiye ederiz. Çünkü yanlızca su ve sabun kullanmak cildin ph dengesni bozar. Bu nedenle yine kendi cilt tipinize uygun bir temizleyici ürünle cildinizi arındırmanız gerekiyor.

Ailemizden getirdiğimiz bir genetiğin var oluşu yadsınamaz bir gerçek. Fakat bu cilt bakımına gerek yok demek değildir. Sağlıklı görünüme kavuşmak için her bireyin günde iki kez arındırma, temizleme, nemlendirmeye dayalı cilt bakımını yapması gerektiğini unutmayın.

Bütün bunların yanında sağlıklı bir cilt için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri elbette beslenme. Beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz cildiniz o kadar parlak bir görünüme kavuşacak. Dışardan cildinizi temizlemek ve arındırmak yeterli değil. Yediğimiz organik doğal besinlerle protein, vitamin ve mineral alınımı ile cilt bakım rutininizi güçlendireceğini unutmayın.

KAPAT